fbpx

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka

 

Motywacja w sporcie – co warto o niej wiedzieć

6 grudnia, 2021autor Mentaltrack0

Motywacja to temat, od którego zwykle zaczyna się jakiekolwiek rozważania w psychologii sportu czy w podjęciu treningów. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam trochę przybliżyć ten temat. A mianowicie znajdziecie odpowiedzi na pytania: skąd się bierze motywacja? Jakie są jej typy? Czy bardziej chcemy wygrywać, czy jednak bardziej boimy się przegrać? Nie zabraknie także rozwinięcia tłumaczenia własnych porażek, czyli coś, z czym mogą się spotkać trenerzy — „Przegrałam, bo sędzia zabrał mi najważniejsze punkty”, ale też odniesienia się do potrzeb — czyli dlaczego zaspokojenie głównych potrzeb ma taki duży związek z motywacją i optymalnym działaniem. Zapraszam! 

Czym właściwie jest motywacja?

Pewnie większość z Was słyszała cytat:

„Jeśli nie możesz latać, biegnij.

Jeśli nie możesz biec, idź.

Jeśli nie możesz iść, czołgaj się.

Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.”

 

Martin Luther King

Dla mnie ten cytat najbardziej oddaje to, jak to jest z motywacją — to nasza wewnętrzna siła napędowa, która popycha nas do działania. Bez niej, ciężko byłoby osiągnąć jakiekolwiek wyniki sportowe, a także w ogóle przystąpić do treningów i rywalizacji. 

Oczywiście motywacja może zmieniać się w czasie i w obszarach, w których podejmujemy się różnych zadań. Weźmy na przykład młodego koszykarza — na trening może chodzić z wielką przyjemnością, ale już do nauki tak chętnie nie siada

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *