fbpx

Zapisz się do newslettera i odbierz darmowego e-booka

 

Jak się motywować? – zasady motywacji mistrzów

12 grudnia, 2022autor Mentaltrack0

Skoro chcesz przeczytać ten wpis, to zapewne mogło się zdarzyć kiedyś tak, że straciłeś/-aś motywację do działania lub w ogóle ciężko było Ci ją znaleźć. I to całkiem normalne — motywacja to nie jest żadna super moc, która jest przypisana do Ciebie raz na zawsze. Będzie się ona zmieniać w zależności od ostatnich wydarzeń życiowych, obszarów, jakimi się zajmujesz czy może spadać w sytuacji kontuzji — gdy brakuje już wiary w to, że będzie dobrze lub w sytuacji, gdy trener wybiera kogoś innego zamiast Ciebie. Dlatego warto znać zasady motywacji mistrzów i podpatrywać, co robią najlepsi.

Motywacja w sporcie

Zanim przeczytasz ten wpis z praktycznymi wskazówkami na to, jak można wzbudzić u siebie motywację, chciałabym, żebyś najpierw przeczytał/-a ten wpis o motywacji. Jest on trochę długi, ale zawiera ważne, bazowe informacje o motywacji w sporcie.

Jeśli jednak już znasz ten wpis, to lecimy z praktycznymi sposobami na zwiększanie motywacji.

Wszystkie podane niżej sposoby odwołują się do wzbudzania motywacji wewnętrznej. Dlaczego? Bo ten rodzaj motywacji możesz w pełni kontrolować i tylko to zależy w 100% od Ciebie. Motywacja wewnętrzna ma za zadanie działać stymulująco na Twój rozwój i kształtować Cię nie tylko jako sportowca, ale też człowieka

7 zasad motywacji mistrzów

Poniżej przedstawiam Ci 7 zasad mistrzowskiej motywacji wg Taylora (Blecharz, 2004).

7 zasady motywacji

 

1. Koncentracja na celach długoterminowych 

Wyzwania, które sobie stawiamy odgrywają ogromne znaczenie jeśli chodzi o motywację czy pewność siebie. Jeśli trenujesz od dłuższego czasu, nie raz mogła Cię dopaść wątpliwość, czy to, co robisz ma sens i czy Twoja ciężka praca nie idzie na marne. I czasem przychodzą gorsze dni, gdzie wszystkiego się odechciewa. Wtedy właśnie warto zadać sobie pytanie: „Po co ja to robię?” „Jaki jest mój cel?” — spojrzenie w takich chwilach na wyznaczone sobie wcześniej cele długoterminowe, pozwala odpowiedzieć sobie na te pytania i dać bodziec do kontynuowania wysiłków.

W danym dniu może Ci się nie chcieć i nie widzisz sensu, ale gdy spojrzysz na listę celów i zobaczysz tam napis „Mistrzostwa Polski” czy „Igrzyska Olimpijskie” to cel zachęca do podjęcia czy utrzymania działań. Dużo o celach pisałam w tym artykule.

Cele wyznaczają najlepsi

Ania Kiełbasińska (srebrna medalistka IO w sztafecie 4x400m) kiedyś na swoim Instagramie pokazała kartkę, na której zapisała swoje cele. A później te cele osiągnęła — jak widzisz, najlepsi sportowcy korzystają z tej metody — pozwala ona na kontynuowanie własnych wysiłków! 

https://www.instagram.com/p/CSWurpZMON-/?utm_source=ig_web_copy_link
 
 

2. Obecność partnera treningowego

Warto mieć wokół siebie osoby, które będą nas motywować w chwilach zwątpienia. Oczywiście wsparcie w postaci trenera, rodziców czy bliskich jest równie nieocenione. Jednak jeszcze lepiej, gdy mamy partnera treningowego, który mobilizuje nas do codziennych działań. Wtedy wiemy, że obok nas jest osoba, której nie chcemy zawieść. To szczególnie przydatny sposób dla osób, które nie mogą się zmotywować np. do regularnego chodzenia na siłownię — umów się z kimś, będzie Ci głupio go wystawić 😉

3. Uznanie dla rywali 

Bez wątpienia szacunek dla swojego rywala jest przejawem odpowiedniej postawy prawdziwego sportowca i rywalizacji w duchu fair-play. Jednocześnie dobrze wiemy, że wygrać może tylko jeden i to my chcemy być tymi zwycięzcami. Dlatego w chwilach zwątpienia warto spojrzeć sobie na zdjęcia swojego rywala i zapytać siebie, „Czy pracuję równie mocno co on/ona?”. W dzisiejszym świecie bardzo łatwo to zrobić — zaobserwuj w mediach społecznościowych swoich konkurentów i śledź ich treningi. Sama czasami widząc, jak pracują inni, zabieram się do roboty!

4. Motywacyjne bodźce

Mówiąc o takich bodźcach mam na myśli cytaty, filmy lub fotografie, do których warto wracać w sytuacji spadku motywacji. Może warto zrobić sobie folder na pulpicie, kartkę w notesie czy miejsce na ścianie, gdzie będziesz umieszczać wszystko to, co motywuje Cię do działania? 

„Jeśli chcesz czegoś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś, czego nigdy nie robiłeś”

Thomas Jefferson

A film, który polecam do wzbudzenia swojej motywacji to bajka „Na fali” – niech Was nie zmyli, że to bajka tylko dla dzieci. Sama znam jej fanów w każdym wieku!

5. Planowanie kariery

Zaplanowanie działań podczas swojej kariery to nic innego jak stworzenie planu, czyli wyznaczenie celów krótko-, średnio- i długoterminowych, a także sposobu na ich realizację z ewentualnym scenariuszem rozwiązania nieprzewidzianych sytuacji. Takie podejście pozwala zachować spokój w trudnych momentach, nie stracić wiary i motywacji do działania. Spróbuj zaplanować chociaż jeden sezon, uwzględniając wszystkie Twoje cele i marzenia oraz sposoby ich realizacji. A później po prostu działaj według tego planu. Taki „plan gry” stosował Michael Phelps razem ze swoim trenerem Bobem Bowmanem. Wszystko dokładnie opisane jest w książce „Złote zasady. Dziesięć kroków do doskonałości” autorstwa Boba 😉

6. Refleksyjne pytania

Zanim powiem Ci, czemu zadawanie pytań samemu sobie jest ważne, to zastanów się, czy kiedykolwiek sam/-a sobie zadajesz pytania:

„Jaką jedną rzecz mogę zrobić dzisiaj by stać się lepszym?”

„Jaki wniosek mogę wyciągnąć z tego treningu?”

„Jaki jest mój cel na dzisiejszy mecz?”

Wszystkie pytania refleksyjne, a więc takie, które skłaniają Cię do zastanowienia się i przemyślenia istotnych kwestii, przybliżają Cię do Twojego celu i utrzymują motywację, ponieważ dostajesz jasny feedback odnośnie swoich działań. Dzięki temu od razu wiesz, co robisz dobrze, a co warto poprawić.

Najlepsi sportowcy zadają sobie takie pytania

O takim sposobie mówił kiedyś siatkarz Dustin Watten, który we własnym dzienniku odpowiada sobie na pytania, które wspierają go w drodze do celu:

refleksyjne pytania

Cały wywiad z Dustinem, w którym mówi on o świadomości oddechu, negatywnych myślach czy prowadzeniu dziennika, można znaleźć tutaj. A tutaj bardzo ciekawy wywiad z nim o stoicyzmie.

7. Pasja

Czyli to wszystko, co sprawia, że jesteś w sporcie

  • Dlaczego uprawiasz ten sport?
  • Co lubisz najbardziej w swoim sporcie?

Jeśli ciężko Ci znaleźć w tej chwili odpowiedzi na te pytania, może warto dać sobie chwilę oddechu i zastanowić się, czy warto w tym sporcie być. Bez względu na to, co Cię motywuje (czynniki wewnętrzne czy zewnętrzne), pamiętaj, że to ta głęboka motywacja wewnętrzna pochodząca z pasji i zaangażowania do sportu, prowadzi Cię nie tyle do wygranej, ale przede wszystkim do własnego mistrzostwa.

Podsumowując zasady motywacji mistrzów…

Z pewnością to, że korzystają z nich najlepsi tylko potwierdza, że pomagają one stymulować rozwój wewnętrznej motywacji. Oczywiście możesz także znaleźć inne sposoby, które mogą okazać się dla Ciebie przydatne. A na koniec pytanie, które z powyższych wydaje Ci się najlepszym sposobem, by wzbudzić lub utrzymać Twoją motywację?

Jeśli chcesz dowiadywać się jako pierwszy/-a o nowościach Mentaltrack, zapisz się do newslettera:

 

Odbierz darmowego e-booka!

Zapisz się do newslettera i odbierz e-booka „Psychologia Sportu w Pigułce”!

 

 

Źrodła:

Blecharz., J. (2004). Motywacja jako podstawa sukcesu w sporcie [w:] Krawczyński M., Nowicki D., red., Psychologia sportu w treningu dzieci i młodzieży, COS, Warszawa, s. 59–72.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Wymagane pola są oznaczone *