Motywacja to temat, od którego zwykle zaczyna się jakiekolwiek rozważania w psychologii sportu czy w podjęciu treningów. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam trochę przybliżyć ten temat. A mianowicie znajdziecie odpowiedzi na pytania: skąd się bierze motywacja? Jakie są jej typy? Czy bardziej chcemy wygrywać, czy jednak bardziej boimy się przegrać? Nie zabraknie także rozwinięcia tłumaczenia własnych porażek, czyli coś, z czym mogą się spotkać trenerzy — „Przegrałam, bo sędzia zabrał mi najważniejsze punkty”, ale też odniesienia się do potrzeb — czyli dlaczego zaspokojenie głównych potrzeb ma taki duży związek z motywacją i optymalnym działaniem. Zapraszam!
Czym właściwie jest motywacja?
Pewnie większość z Was słyszała cytat:
„Jeśli nie możesz latać, biegnij.
Jeśli nie możesz biec, idź.
Jeśli nie możesz iść, czołgaj się.
Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.”
Martin Luther King
Dla mnie ten cytat najbardziej oddaje to, jak to jest z motywacją — to nasza wewnętrzna siła napędowa, która popycha nas do działania. Bez niej, ciężko byłoby osiągnąć jakiekolwiek wyniki sportowe, a także w ogóle przystąpić do treningów i rywalizacji.
Oczywiście motywacja może zmieniać się w czasie i w obszarach, w których podejmujemy się różnych zadań. Weźmy na przykład młodego koszykarza — na trening może chodzić z wielką przyjemnością, ale już do nauki tak chętnie nie siada